Ford Explorer

Nowy elektryczny Ford Explorer wyrusza dookoła świata z Lexie Alford

26.09.2023

Twórczyni treści na tematy podróżnicze, Lexie Alford (@LexieLimitless), najmłodsza osoba mająca na koncie odwiedzenie wszystkich krajów na świecie, rozpoczęła 8 września, swoją niezwykłą podróż dookoła świata w nowym elektrycznym Fordzie Explorerze. Wyruszy z Nicei we Francji, aby odwiedzić sześć kontynentów i ponad 30 krajów podczas wyprawy, której celem będzie udowodnienie, do czego jest zdolny model elektryczny, a jednocześnie zostanie pierwszą osobą, która okrąży kulę ziemską pojazdem elektrycznym.1

  • Najmłodsza na świecie odkrywczyni, która odwiedziła każdy kraj, Lexie Alford, rozpoczęła we wrześniu 2023 r. niezwykłą podróż dookoła świata w nowym elektrycznym Fordzie Explorerze
  • Przemierzy sześć kontynentów, odwiedzi około 30 krajów i przejedzie ponad 28 000 km w mniej niż 100 dni, wystawiając na ciężką próbę zarówno infrastrukturę ładowania, jak i ludzką wytrzymałość
  • Lexie zainspirowały wyprawy podróżniczki-rekordzistki Aloha Wanderwell, która w latach 20. XX wieku za kierownicami Fordów, między innymi Modelu T, odbyła jako pierwsza kobieta podróż dookoła świata
  • Próba ma na celu obudzenie motywacji u wszystkich, którym brakuje pewności siebie, a jednocześnie rzuca wyzwanie stereotypom na temat tego, do czego zdolny jest pojazd elektryczny

Lexie Alford za kierownicą elektrycznego Forda Explorer

Jej podróż wpisuje się w filozofię „możesz tego dokonać”, przyświecającą innej podróżniczce, Aloha Wanderwell, będącej pierwszą kobietą, która sto lat temu objechała glob samochodem. Aloha podróżowała napędzanym silnikiem benzynowym Fordem. Napotkała wiele przeszkód, które wymagały nietypowych rozwiązań. Przez błotniste równiny, w piasku i przez rzeki w Indiach samochód pomogły ciągnąć woły. W Chinach, gdzie trwała wojna domowa, która przerwała dostawy paliwa, przez wiele kilometrów ciągnęli jej Forda spotkani ludzie.

Podobnie jak Aloha, Lexie również skorzysta podczas swojej wyprawy z samochodu Forda. Elektryczny Ford Explorer, w którym Lexie wyrusza sprzed Hotelu Royal w Nicei – z tego samego miejsca, z którego rozpoczęła swoją podróż Aloha – to przedprodukcyjny prototypowy egzemplarz, konstrukcyjnie zbliżony do modelu, który klienci zobaczą w sprzedaży w Europie latem przyszłego roku. Nie wprowadzono żadnych specjalnych modyfikacji, które ułatwiłyby stawienie czoła czekającym pojazd trudnościom, jest to więc model skrojony na miarę przygody, który zapewni podróżniczce komunikację, komfort i pozwoli przetrwać każdą trudną chwilę na drodze.

Lexie Alford za kierownicą elektrycznego Forda Explorer - kabina

„To imponująca wyprawa, której celem jest udowodnienie, co można osiągnąć w pojeździe elektrycznym. Wiemy, że zasięg i możliwości ładowania to dwa główne problemy, z jakimi borykają się kierowcy, myślący o kupieniu samochodu z napędem elektrycznym” – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e Europe. „Lexie podda infrastrukturę ładowania ostatecznemu testowi; jeśli ona może podróżować po świecie samochodem elektrycznym, to każdy może z niego korzystać w Europie, każdego dnia.”

Aloha Wanderwell, która w latach 20. XX wieku za kierownicami Fordów, między innymi Modelu T, odbyła jako pierwsza kobieta podróż dookoła świata

Aby przygotować się do tej niezwykle wymagającej podróży, Lexie zajrzała za kulisy zakładów Forda i poznała bliżej możliwości elektrycznego Forda Explorera. Odwiedziła zespoły projektowe i rozwojowe w Kolonii, miała okazję doświadczyć ekstremalnych temperatur w Centrum Testów Środowiskowych – zwanym «fabryką pogody» – i ukończyła zaawansowane szkolenie kierowców na poligonie Lommel Proving Ground.

Ładowanie w podróży dookoła świata – duże wyzwanie

Trasę Lexi inspirowała podróż Aloha Wanderwell, ale ostatecznie młoda podróżniczka będzie podążać własną ścieżką, radząc sobie z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, trudnym terenem i brakiem infrastruktury ładowania i stawiając sobie za cel okrążenie globu po raz pierwszy w samochodzie elektrycznym. Wsparcie na trasie zapewni załoga, składająca się z pracowników ochrony, medyków oraz mechaników i specjalistów od pokładowego software’u, a na początku każdego dnia przeprowadzana będzie dynamiczna ocena ryzyka.

Elektryczny Ford Explorer

„To wspaniała, ale niełatwa wyprawa. Będzie to trudne dla Explorera, jednak czas spędzony w trasie będzie ciężki również dla mnie i ekipy wspierającej” – powiedziała Lexie. „Każda przygoda warta przeżycia powinna jednak nieść ze sobą wyzwania, a ja nie mogę się doczekać odkrywania nowych miejsc i poznawania wyjątkowych ludzi, od których dowiem się, w jaki sposób starają się sprawić, by ich zakątki Ziemi zmieniały się na lepsze.”

Wyprawa Lexie będzie transmitowana na żywo, od startu 8 września, z regularnymi powiadomieniami przez cały czas jej trwania. Wyprawę można śledzić pod tagiem #ChargeAroundTheGlobe lub obserwując kanały w serwisach społecznościowych @lexielimitless, @FordPolska i @fordnewseurope.

  • Ford Explorer
  • Ford EXPLORER

    Oto nowy, w pełni elektryczny SUV, gotowy na każdą przygodę. Ikoniczna stylistyka. Szybkie ładowanie. Najwyższy poziom komfortu. Nowy wymiar łączności i komunikacji z Tobą i ze światem dzięki innowacyjnym technologiom.

  • Ford ExplorerElektryczne i hybrydowe


1 Lexie ma nadzieję na ustanowienie nowego rekordu i zdobycie tytułu pierwszej osoby, która okrąży glob w samochodzie elektrycznym. Minimalnym wymogiem do ustanowienia rekordu okrążenia globu jest pokonanie 28 968 km, przy czym trasa musi przeciąć dwa punkty na antypodach oraz rozpocząć i zakończyć się w tym samym miejscu. w różnych lokalizacjach na trasie wyprawy pojawią się urzędnicy RecordSetter, których zadaniem będzie weryfikacja próby.

Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii w cyklu WLTP, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 715/2007 i (WE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów różnych producentów.


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Ren-Car

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Ren-Car