Nowy Ford Puma

Nowy Ford Puma: atrakcyjny, nowoczesny i skomunikowany

12.02.2024

Ford zaprezentował nową Pumę – kolejną zaawansowaną odsłonę w ewolucji najlepiej sprzedającego się samochodu osobowego amerykańskiej marki w Europie. Model znacznie podnosi walory kompaktowego crossovera, dzięki niepowtarzalnej stylistyce, najnowocześniejszemu środowisku, w jakim podróżują kierowca i pasażerowie oraz elastycznej, praktycznej przestrzeni bagażowej.

Ford Puma

Poza przykuwającymi wzrok proporcjami i oryginalnym stylem nadwozia, nowa Puma wyróżnia się również bardziej wyrafinowanym wnętrzem. Opływowe, jednolite elementy stylistyczne doskonale komponują się z zaawansowanymi wyświetlaczami cyfrowymi, tworząc nowoczesną przestrzeń i azyl, zapewniający pasażerom relaks i przyjemne warunki podróżowania.

Nowa Puma pozwala kierowcy i pasażerom zachować kontrolę nad swoim planem dnia, niezależnie od tego, czy wiąże się on z pracą, czy z rozrywką. Pomaga w tym system informacyjno-rozrywkowy SYNC 4 najnowszej generacji, skomunikowany z chmurą w standardzie prędkości transmisji 5G,  dysponujący „wiszącym” 12-calowym wyświetlaczem centralnym i wyprofilowanym pasem głośników przednich, działających jak soundbar. Smartfony można łatwo łączyć bezprzewodowo z Apple CarPlay i Android Auto, a dostępna w standardzie pokładowa Alexa reaguje na polecenia głosowe, nawet bez podłączonego smartfona.

Walory praktyczne nowej Pumy podnosi nowatorski system MegaBox, który oferuje dodatkowe 80 litrów przestrzeni bagażowej wkomponowanej w podłogę bagażnika, dzięki czemu można w nim przewozić przedmioty o wysokości do 115 cm. Dzięki dodatkowemu schowkowi MegaBox pojazd o długości 4,2 metra oferuje 456 litrów przestrzeni bagażowej z kompletem pasażerów. w rezultacie Puma może służyć jako wygodny pojazd na rodzinne wakacje z bagażnikiem wypełnionym walizkami lub sprzętem sportowym.

Ford Puma

Nowa Puma może być również wyposażona w rozbudowany zestaw zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, do których należą inteligentny tempomat adaptacyjny, 7,8 automatycznie dostosowujący prędkość do pokonywanych zakrętów lub zjazdów z autostrady oraz system kamer 360-stopni przekazujący obraz otoczenia samochodu. 

Uproszczona oferta układów napędowych obejmuje silnik 155-konny 10 EcoBoost Hybrid o pojemności 1,0 litra, wsparty 48-woltową instalacją elektryczną w wersjach Puma Titanium, ST-Line i ST-Line X lub potężny napęd hybrydowy o mocy maksymalnej 170 KM w wersji Puma ST Powershift.

Ponadto nowa Puma korzysta z bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania Forda, umożliwiających ewolucję i udoskonalanie samochodu w miarę upływu czasu.

Ford zapowiedział dziś również, że w pełni elektryczna Puma Gen-E, która będzie korzystać z napędu całkowicie bezemisyjnego zostanie zaprezentowana jeszcze w tym roku.

Ford Puma


Rozwiązania upraszczające życie

Nowa Puma otrzymała zaawansowane systemy, spotykane dotychczas w dużych modelach, by zapewnić bardziej komfortowe i bezstresowe podróżowanie właścicielom kompaktowego crossovera.

Tempomat adaptacyjny z funkcją Stop & Go oferuje nie tylko płynniejsze hamowanie i przyspieszanie, ale także centrowanie na pasie ruchu oraz system inteligentnej kontroli tempa jazdy z przewidywaniem ograniczeń prędkości, który może z wyprzedzeniem dostosować prędkość pojazdu do zakrętów, rond oraz podczas wjazdu lub zjazdu z autostrad. 

Asystent unikania kolizji na skrzyżowaniach monitoruje drogę przed samochodem pod kątem możliwych kolizji z nadjeżdżającymi pojazdami na równoległych pasach oraz pieszymi i rowerzystami przechodzącymi przez drogę, w którą skręca kierowca. System może automatycznie aktywować układ hamulcowy, aby zapobiec kolizji lub złagodzić jej skutki. Działa poprawnie bez potrzeby wykrywania elementów dróg, takich jak oznaczenia pasów, a także w nocy, przy włączonych reflektorach.

Nowością w modelu Puma jest także wspomaganie hamowania awaryjnego podczas cofania. Jeśli system wykryje podczas cofania na drodze pojazdu statyczne przeszkody, takie jak pachołki, pieszych, rowery i inne pojazdy, może automatycznie uruchomić hamulce. Podobnie, system hamowania automatycznego przy cofaniu z monitorowaniem ruchu poprzecznego potrafi identyfikować poruszające się obiekty, takie jak piesi, rowerzyści lub pojazdy i w razie potrzeby aktywuje układ hamulcowy.

Oferowany jako wyposażenie opcjonalne system kamer 360 stopni wyświetla na centralnym ekranie widok pojazdu z lotu ptaka, umożliwiający kierowcy dostrzeżenie obiektów i przeszkód niewidocznych z wnętrza samochodu. Bardzo ułatwia to parkowanie i manewrowanie w ciasnych przestrzeniach.

Dostępne w opcji reflektory matrycowe Dynamic Matrix LED poprawiają widoczność przed samochodem, zarówno kierowcy Pumy, jak i innym uczestnikom ruchu. System samoczynnej zmiany świateł drogowych na mijania wykorzystuje zamontowaną z przodu kamerę do wykrywania ruchu przed pojazdem i wyłącza części wiązki świateł drogowych, która oślepiałaby nadjeżdżających użytkowników drogi. System monitoruje przestrzeń przed samochodem, aby lepiej oświetlać zakręty, dzięki czemu kierowca ma większe pole widzenia.

To bezsprzecznie jest Puma

Stylistyka nadwozia nowej Pumy nawiązuje do rozpoznawalnych cech najchętniej kupowanego europejskiego samochodu osobowego Forda, wzmacniając jego niepowtarzalny urok.

Front zwraca uwagę nowym emblematem Forda pomiędzy zaprojektowanymi od podstaw reflektorami w kształcie "pazurów", które na drodze stanowią wyrazistą sygnaturę Pumy.

Wersja Titanium czerpie inspirację z większego modelu gamy – jak w nowej Kudze, kratkę wlotu powietrza do chłodnicy pozbawiono chromowanej powłoki, nadając przodowi samochodu bardziej młodzieżowy wygląd. Wersja ST-Line charakteryzuje się nawiązującym do sportowych aspiracji stylem przedniej części nadwozia. Modele ST-Line X dysponują również wyjątkowym tylko dla tej wersji tylnym spojlerem.

Nowa Puma jest dostępna w sześciu przyciągających wzrok kolorach, między innymi nowością jest lakier Cactus Grey, będący jej wizytówką. Dla modelu przewidziano felgi aluminiowe o rozmiarze od 17 do 19 cali, w zależności od wersji.

Dodatkowe opcjonalne elementy wyposażenia to eleganckie światła powitalne, wyświetlające logo Pumy na nawierzchni obok drzwi podczas wsiadania lub wysiadania. Ten estetyczny element ma również walor praktyczny – pozwala w złą pogodę uniknąć zabłocenia butów. 

 

Udoskonalona gama jednostek napędowych

Uproszczona nowa oferta układów napędowych daje klientom wybór spośród mocnych, ale oszczędnych napędów hybrydowych, wspartych 48-woltową instalacją elektryczną, dostosowanych do oczekiwań kierowców kompaktowego crossovera.

Układy napędowe EcoBoost Hybrid wyposażone są w zintegrowany rozrusznik/generator z napędem pasowym (BISG), zastępujący standardowy alternator, który umożliwia odzyskiwanie i gromadzenie energii, zwykle traconej podczas hamowania i jazdy wybiegiem, którą następnie można wykorzystać do ładowania 48-woltowego akumulatora litowo-jonowego, chłodzonego powietrzem. 

BISG działa również jako silnik elektryczny, współpracujący z trzycylindrową jednostką spalinową, wykorzystujący zmagazynowaną energię do wzmocnienia momentu obrotowego podczas normalnej jazdy i przyspieszania, a także do zasilania osprzętu elektrycznego pojazdu.

Benzynowy 1,0-litrowy napęd EcoBoost Hybrid Forda występuje w wariantach o mocy 125 KM i 155 KM. 10 Może współpracować z siedmiobiegową automatyczną przekładnią dwusprzęgłową Powershift, charakteryzującą się wysoką kulturą pracy, dzięki której zmiana biegów odbywa się w sposób płynny, a w scenariuszach wymagających np. szybszego wyprzedzania, przekładnia potrafi zredukować bieg o trzy przełożenia, dając kierowcy pewność uzyskania maksymalnego przyspieszenia.

1,0-litrowy EcoBoost Hybrid Powershift o mocy 125 KM zużywa 5,6-6,3 l/100 km paliwa i emituje 127-143 g/km CO2 wg WLTP, a wariant 155-konny osiąga zużycie paliwa na poziomie 5,5-6,3 l/100 km i emisję 125-142 g/km CO2 wg WLTP.

Wariant 125-konny napędu EcoBoost Hybrid o pojemności 1,0 litra jest również dostępny z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. i ten układ oferuje bardzo niskie zużycie paliwa w granicach 5,3-6,0 l/100 km oraz emisję CO2 WLTP na poziomie 119-135 g/km.

Możliwość wyboru trybu jazdy spośród dostępnych: Normal, Eco, Sport i Slippery, pozwala kierowcy na optymalizację parametrów układów samochodu w zależności od potrzeb i scenariusza jazdy.

 

Usportowiona Puma ST Powershift

Ford zaprezentował dziś również nową Pumę ST Powershift, z niestandardowymi rozwiązaniami, podnoszącymi jej osiągi, które odnajdziemy zarówno wewnątrz, jak i pod maską.

Najmocniejszy w gamie Forda wariant silnika EcoBoost o pojemności 1,0 litra osiąga moc maksymalną 170 KM i maksymalny moment obrotowy 248 Nm. 10 Siedmiobiegowa skrzynia dwusprzęgłowa Powershift pozwala obudzić naprawdę żywiołowy charakter tej jednostki, a jednocześnie cieszyć się jej zaletami praktycznymi w codziennej eksploatacji przy zużyciu paliwa na poziomie 6,0-6,5 l/100 km i emisji CO2 135-146 g/km wg WLTP. 16

Nowa Puma ST Powershift charakteryzuje się wysoką mocą, dynamiką reakcji, w czym pomaga także możliwość szybkiej zmiany biegów za pomocą łopatek przy kierownicy, podnosząca zaangażowania kierowcy. Wersja zwraca uwagę dopasowanym do jej charakteru designem nadwozia ze splitterem Ford Performance, który zwiększa siłę docisku na przedniej osi o prawie 80 procent w porównaniu do bazowej wersji nowej Pumy. Charakterystycznym dla ST elementem są też: górna i dolna kratka osłony chłodnicy, poprawiające chłodzenie silnika i zwiększające jego wydajność.

Jako uzupełnienie opcjonalne można wybrać podkreślone czernią fortepianową: dach, kratkę osłony chłodnicy, boczne słupki, obudowy lusterek bocznych i tylny spojler dachowy, a także przydymione, 19-calowe aluminiowe felgi w kolorze szarym Magnetite. 

Wnętrze zaaranżowano z myślą o sportowych aspiracjach i wysokich osiągach wersji, uzupełniając czysty projekt kabiny o sportowe fotele Ford Performance oraz unikatowe plakietki i aplikacje z logotypem ST.

Nowa Puma nie straciła nic z walorów praktycznych pięciodrzwiowego pojazdu rodzinnego. Wszechstronna i innowacyjna przestrzeń bagażowa zachowała funkcjonalną skrzynkę MegaBox, która umożliwia umieszczenie w bagażniku dwóch zestawów kijów golfowych w pozycji pionowej lub służy jako łatwy do czyszczenia schowek na mokre, czy zabłocone przedmioty po zakończeniu aktywności na świeżym powietrzu.

„Właściciele Pumy informowali nas, że uwielbiają jeździć najlepiej prezentującym w tej klasie się kompaktowym crossoverem i że nieustannie znajdują nowe sposoby wykorzystania MagaBoxu, który pozwala im aranżować przestrzeń bagażnika lepiej, niż w jakimkolwiek innym małym samochodzie. Powiedzieli nam również, że robiące wrażenie wnętrze i zaawansowana łączność, dzięki której mogą kontrolować plan swojego dnia, podniosłyby atrakcyjność Pumy" – powiedział Jon Williams, dyrektor generalny Ford Blue na Europę. 

„Dokładnie taki produkt stworzyliśmy; wyróżniający się nowoczesną stylistyką, dający satysfakcję korzystania z najnowszych technologii cyfrowych i oferujący bezproblemową komunikację z systemem SYNC 4, podobnie jak większa nowa Kuga – a wszystkie te zalety znalazły się w bogato wyposażonej, ale uproszczonej gamie wersji, dzięki czemu nowe pokolenie klientów łatwiej przekona się do wyboru Pumy" – dodał Williams.

Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje Ren-Car

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Ren-Car